fbpx

Adwokat a Radca Prawny – różnice

Adwokat a Radca Prawny – różnice

Zastanawiasz się czy w Twojej sprawie bardziej skuteczny będzie adwokat czy radca prawny? Nie wiesz czy po poradę udać się do kancelarii adwokackiej czy kancelarii radcy prawnego? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Odpowiedź dla wielu czytelników może być zaskakująca, ale z punktu widzenia potencjalnego klienta, który nie prowadzi działalności gospodarczej i nie wymaga stałej obsługi prawnej, należy stanowczo zaznaczyć, że brak jest różnic między zawodem adwokata a radcy prawnego.

Zarówno adwokat jak i radca prawny mogą bowiem udzielać porad prawnych, stawać przed sądem (zarówno po stronie występującej z żądaniem jak i po stronie pozwanej) czy też reprezentować klienta przed innymi organami. Od 1 lipca 2015 roku radca prawny może także pełnić funkcję obrońcy oskarżonego w postępowaniu karnym, co tylko potwierdziło zrównanie uprawień radcy prawnego oraz adwokata.

Celem potencjalnych klientów w ich sprawach może być zatem zarówno kancelaria adwokacka jak i kancelaria radcy prawnego, gdyż uprawnienia tych dwóch zawodów – pomimo że zostały opisane w innych aktach prawnych – są takie same. Klienci w doborze pełnomocnika winni kierować się natomiast specjalizacją danej kancelarii, a także zaufaniem do pełnomocnika.

Różnica między zawodem adwokata a radcy prawnego może być widoczna wyłącznie z punktu widzenia przedsiębiorcy, który wymaga stałej obsługi prawnej. Radca prawny – w przeciwieństwie do adwokata – może być związany ze swoim klientem stałym stosunkiem pracy.

Udostępnij artykuł