fbpx

Na czym polega upadłość konsumencka?

Co prawda temat nie związany z odszkodowaniami, ale jak najbardziej także dotyczy sfery naszego majątku. Czym zatem jest popularna ostatnimi czasy upadłość konsumencka, kto i kiedy może ją ogłosić?

Upadłość konsumencka to korzystne rozwiązanie dla osób fizycznych, które wpadły w pętlę zadłużenia i ich sytuacja finansowa pogarsza się z dnia na dzień.

Takie osoby po ogłoszeniu swojej upadłości mogą liczyć na zredukowanie lub umorzenie swoich zobowiązań, pod warunkiem, że nie doprowadziły do swojej niewypłacalności umyślnie czy też na skutek rażącego niedbalstwa (np. zaciągnęły wysokie kredyty, mimo oczywistej świadomości, że ich dochody nie pozwolą na spłatę zadłużenia). Należy również wspomnieć, że upadłość konsumencka – jak sama nazwa wskazuje – dotyczy osób nie prowadzących działalność gospodarczą.

Postępowanie o ogłoszenie upadłości prowadzi wydział gospodarczy sądu rejonowego, w okręgu którego dłużnik posiada miejsce zamieszkania. Do wszczęcia postępowania niezbędne jest złożenie wniosku na specjalnie przeznaczonym do tego formularzu. Wniosek podlega opłacie w wysokości 30,00 złotych. Dalsze postępowanie jest wolne od opłat.

Jeżeli zastanawiasz się czy masz szansę na skuteczne przeprowadzenie sprawy o upadłość konsumencką, skontaktuj się ze mną za pomocą formularza zamieszczonego w zakładce “kontakt” lub napisz bezpośrednio wiadomość mailową na podany na stronie adres.

 

Upadłość

Udostępnij artykuł