fbpx

Czy orzeczenie winy ma wpływ na podział majątku po rozwodzie?

Czy wina w rozkładzie pożycia małżeńskiego ma wpływ na podział majątku po rozwodzie? – to najczęstsze pytanie, które zadają klienci.

Otóż orzeczenie winy jednego z małżonków w postępowaniu rozwodowym nie wpływa na późniejszy podział majątku po rozwodzie. Jeżeli zatem chcesz przeprowadzić postępowanie rozwodowe szybko i bezboleśnie i zastanawiasz się czy wybrać rozwód z orzekaniem o winie czy bez orzekania o winie, pozew o rozwód bez orzekania o winie będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.

Pamiętaj, że co do zasady Sąd w postępowaniu rozwodowym nie dzieli majątku małżonków (chyba, że małżonkowie wykażą, że nie spowoduje to przewlekłości postępowania np. złożą zgodny projekt podziału). Postępowanie o podział majątku po rozwodzie jest zatem kolejną sprawą do rozstrzygnięcia po postępowaniu rozwodowym, przy czym właściwym sądem jest sąd rejonowy (w postępowaniu rozwodowym właściwy jest sąd okręgowy według ostatniego wspólnego zamieszkania małżonków).

W postępowaniu o podział majątku wspólnego po rozwodzie zasadą jest, że udziału małżonków są równe. Każdy z małżonków (niezależnie od tego czy jest winny rozkładowi pożycia czy też nie) może jednak zażądać, aby Sąd ustalił inne udziały małżonków w majątku wspólnym. Sąd wówczas zbada czy małżonkowie przyczyniali się w równym stopniu do powstania wspólnego majątku i ewentualnie ustanowi inne niż 1/2 udziały w majątku wspólnym.

Należy jednak pamiętać, że zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem oraz poglądami doktryny, kobieta, która porzuciła pracę, aby wychowywać dzieci i zajmować się domem przyczyniła się do powstania wspólnego majątku w takim samym stopniu aniżeli mąż, który pracował zarobkowo i utrzymywał rodzinę.

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w sprawie rodzinnej, w tym sprawie o rozwód, o kontakty z dzieckiem czy też alimenty na dziecko, skontaktuj się ze mną za pomocą formularza zamieszczonego w zakładce “kontakt” pisząc wiadomość lub zostawiając swój numer telefonu. Wspólnie zastanowimy się co w Twojej sprawie będzie najbardziej korzystne i podejmiemy dalsze czynności prawne.

 

 

Udostępnij artykuł