fbpx

Co to znaczy sprzedać szkodę i czy warto to zrobić?

Co to znaczy sprzedać szkodę i czy warto to zrobić?

Samochód Pana Marka został zniszczony na skutek wypadku. Pan Marek zgłosił powstałą szkodę do Ubezpieczyciela, jednak ten zaniżył należne mu odszkodowanie za naprawę pojazdu.

Panu Markowi przysługuje roszczenie o wypłatę dalszej części odszkodowania, którym może dowolnie dysponować – może dochodzić dalszego odszkodowania za naprawę pojazdu we własnym zakresie albo zbyć swoje roszczenie (wierzytelność) na rzecz osoby trzeciej czyli „sprzedać szkodę”.

Na rynku funkcjonuje mnóstwo podmiotów zajmujących się zawodowo skupowaniem wierzytelności, więc znalezienie potencjalnego kontrahenta nie będzie trudne. Ale czy warto to zrobić?

Tak! Jeżeli potrzebujesz szybko gotówki na naprawę pojazdu i nie chcesz czekać na zakończenie procesu sądowego.

Za sprzedaż szkody należy Ci się wynagrodzenie wypłacane tuż po zawarciu umowy. Pamiętaj jednak, że to wynagrodzenie zawsze będzie finalnie niższe aniżeli należne Ci odszkodowanie za szkodę w pojeździe. Podmioty, którym sprzedajesz szkodę też muszą coś zarobić.

Jeśli myślisz, że sprzedając szkodę unikniesz całkowicie procesu sądowego to jesteś w błędzie – istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostaniesz wezwany na świadka, gdy sprawa wkroczy na etap sądowy, a Twoja obecność będzie obowiązkowa. Przysługuje Ci jednak zwrot kosztów stawiennictwa, o które możesz się ubiegać składając w sądzie stosowny wniosek.

Nie! Jeżeli posiadasz swoją gotówkę na naprawę pojazdu i zdecydujesz się na dochodzenie dalszego odszkodowania we własnym zakresie.

Po zakończeniu procesu sądowego otrzymasz należne Ci odszkodowanie w całości wraz z kosztami postępowania oraz odsetkami za opóźnienie. Jeśli masz stosunkowo nowe auto należy Ci się również równowartość ubytku wartości handlowej pojazdu po szkodzie.

Pamiętaj jednak, że nie zawsze będziesz musiał czekać na zakończenie postępowania sądowego. Statystyki mówią, że większość tego typu spraw z powództwa osób poszkodowanych udaje się zakończyć korzystną ugodą jeszcze przed rozpoczęciem pierwszej rozprawy.

Odpowiedź na pytanie czy warto sprzedać szkodę zależy zatem od Twojej indywidualnej sytuacji, w której właśnie się znajdujesz. Jeśli potrzebujesz gotówki „na już” – sprzedaj szkodę. Jeśli jednak dysponujesz własnymi środkami na naprawę pojazdu i możesz zaczekać na zakończenie sporu z Ubezpieczycielem – skieruj sprawę na drogę postępowania sądowego i zażądaj wypłaty odszkodowania w pełnej wysokości wraz z należnościami ubocznymi.

Jeżeli sam zgłosiłeś szkodę i nie wiesz czy decyzja Zakładu Ubezpieczeń jest prawidłowa, potrzebujesz zweryfikowania kosztorysu lub bezpłatnej porady prawnej w zakresie Twojego problemu odszkodowawczego, zostaw wiadomość za pośrednictwem formularza zamieszczonego na stronie internetowej z powołaniem na ten wpis. Postaram się odpowiedzieć w ciągu 24h i razem zastanowimy się jakie jest najlepsze rozwiązanie w Twojej sytuacji.

 

Udostępnij artykuł