fbpx

Jak reklamować usługi mechanika samochodowego?

“Oddaliśmy auto do naprawy, bo instalacja gazowa jest niesprawna. Gwarancja udzielona przez mechanika, który ją zakładał już się skończyła.Ten mechanik naprawia tą instalację już długi czas (jeszcze jak był okres gwarancyjny), niestety nie może naprawić i dlatego ciągle tam jeździmy 
I teraz skoro niby jest już po gwarancji to czy musimy zapłacić za ta usługe? Z drugiej strony ten mechanik próbował naprawić ta część jeszcze jak była gwarancja, niestety bezskutecznie – wiec naszym zdaniem powinien zrobić to teraz bezpłatnie.. Czy mamy rację?” .

W pierwszej kolejności upewnijcie się, że termin gwarancji na pewno już minął. Jeżeli uszkodzona rzecz lub jej element był już wcześniej wymieniany w ramach gwarancji lub jego naprawa była naprawą istotną to termin gwarancji biegnie na nowo od chwili dostarczenia rzeczy wolnej od wad lub zwrócenia rzeczy naprawionej. W innych wypadkach termin gwarancji ulega przedłużeniu o czas, w ciągu którego wskutek wady rzeczy objętej gwarancją uprawniony z gwarancji nie mógł z niej korzystać (art. 579 Kodeksu cywilnego). Jeżeli zatem instalacja gazowa w pojeździe była wielokrotnie naprawiana jest szansa, że nadal gwarancja obowiązuje i nie ma mowy o zapłacie za taką usługę.

Jeżeli mimo wszystko termin gwarancji już się skończył, macie możliwość skorzystania z RĘKOJMI za wady rzeczy sprzedanej (art.556 Kodeksu cywilnego i następne). W ramach rękojmi możecie zażądać ponownej BEZPŁATNEJ naprawy rzeczy, BEZPŁATNEJ wymiany rzeczy na nową. Możecie też odstąpić od zawartej umowy z uwagi na to, że rzecz była już naprawiana.

Termin na realizację uprawnień z rękojmi wynosi jednak 2 lata od wydania rzeczy (tut. założenia instalacji gazowej). Musicie zatem odpowiedzieć sobie na pytanie czy mieścicie się w tym ustawowym terminie.

Udostępnij artykuł